Edukacja

Pisanie prac z pielęgniarstwa – jak zdobyć dane do badań?

Skąd pozyskać dane do badań z pielęgniarstwa?

 

Dane do badań z pielęgniarstwa mogą zostać pozyskane z różnych źródeł. Wiele jednak zależy od tego, czy student ma dostęp do miejsc i placówek, które są związane tematem jego pracy. O wiele łatwiej jest, kiedy student bada innych studentów swojego kierunku. Wówczas może on uzyskać dane bezpośrednio od osób, z którymi studiuje. W ciekawy sposób może podzielić badanych na grupę studentów poszczególnych kierunków pielęgniarstwa lub podzielić respondentów na studentów studiów magisterskich i licencjackich. Badania w pracach z pielęgniarstwa mogą opierać się bowiem na opinii studentów lub ich wiedzy. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie w badaniach w pracach z pielęgniarstwa techniki sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem ankiety. 

Dane do badań z pielęgniarstwa bardzo łatwo można uzyskać w ten sposób, ponieważ inni studenci pielęgniarstwa chętnie pomagają swoim kolegom i koleżankom ze studiów. Innym źródłem badanych do badań z pielęgniarstwa jest pozyskanie danych ze szpitali, bezpośrednio od pacjenta lub grupy pacjentów. Innym źródłem danych może być przychodnia. Należy jednak zaznaczyć, że placówki medyczne nie zawsze zgadzają się na to, aby studenci przeprowadzili badania z pielęgniarstwa w placówce. Wówczas odpowiednim rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie ankiety, rozdawanej właśnie wśród studentów. 

Ciekawym rozwiązaniem może być też ankieta internetowa, skierowana do dowolnej grupy np. osób chorujących na daną chorobę. Dane do badań z pielęgniarstwa można uzyskać poprzez podanie odnośnika do ankiety internetowej na przykład na forum lub w grupie na mediach społecznościowych poświęconych danemu zagadnieniu. Bardzo łatwo takie dane można pozyskać poprzez rejestrację na portalach społecznościowych, na których rejestrują się osoby borykające się z daną jednostką chorobową.

  Ćwiczenia fizyczne dla ciężarnych w szkole rodzenia: jak dbać o kondycję przed porodem

 

Pisanie prac z pielęgniarstwa – od czego zacząć?

 

Student rozpoczynający pisanie pracy z pielęgniarstwa musi uświadomić sobie, czym jest proces naukowy i jakie ma etapy. Istnieje kilka etapów procesu naukowego, przez które powinien przejść student pielęgniarstwa. W źródłach naukowych można znaleźć wiele etapów badań naukowych. Bardzo ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swoją działalność naukową. Na początku należy zastanowić się, jaki temat student chce podjąć podczas pisania prac z pielęgniarstwa. Później należy zastanowić się, czy praca ma być teoretyczna czy badawcza. W dalszej kolejności należy ustalić, skąd pozyskać dane do prac z pielęgniarstwa. Nie są to jednak jedyne pytania, jakie powinien zadać sobie student, rozpoczynający pisanie pracy z pielęgniarstwa. Według znanego metodologa pracy naukowej H. Muszyńskiego można wymienić aż siedem etapów pisania prac z pielęgniarstwa:

  • postawienie oraz określenie problemu badań w pracy z pielęgniarstwa;
  • stworzenie hipotezy roboczej;
  • opcjonalnie może nastąpić również zdefiniowanie zmiennych i co za tym idzie-wskaźników;
  • wybór odpowiednich metod i technik badawczych oraz odpowiadającego im narzędzia badawczego;
  • stworzenie procedury badań;
  • zebranie materiałów badawczych.

Inny podział proponuje M. Łobocki. Według niego pisanie prac z pielęgniarstwa obejmuje:

  • ustalenie sytuacji problemowej;
  • stworzenie problemów i hipotez;
  • wybór terenu badań oraz osób, które wezmą udział w badaniu;
  • opisanie procedury badań;
  • przeprowadzenie badań.

Każdy student powinien przejść przez te etapy. Dla studentów może być to jednak duża trudność. Warto uświadomić sobie, jak ważną dziedziną jest metodologia badań naukowych i opierać się na jej zasadach, tworząc badania w pracy z pielęgniarstwa. 

 

Plagiat w pracach z pielęgniarstwa

 

Problematykę plagiatu porusza głównie prawo. Najważniejszym dokumentem jest Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku – o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Plagiatem nazywa się przywłaszczenie pracy cudzego autora albo części jego pracy. To poważne naruszenie autorskich praw, za co grozi kara w postaci nawet pozbawienia wolności. Wymienia się dwa typy plagiatu, a dokładniej

  • jawny,
  • ukryty.
  Prawo jazdy a ekologia: Jak jeździć ekonomicznie i dbać o środowisko?

Systemy na polskich uczelniach, które mają zapobiegać plagiatom są bardzo rozbudowane. Powoduje to, że większość plagiatów jest łatwo i szybko wykrywalna. Zdarza się, że student, który samodzielnie napisał pracę dyplomową, może zostać posądzony o plagiat. Wynika to najczęściej z nieprawidłowego cytowania, nieumiejętnego stosowania parafraz lub nadmiernego opierania się na pracach kolegów lub koleżanek z uczelni, którym udało się wcześniej obronić swoją pracę. Badania w pracach z pielęgniarstwa zmniejszają ryzyko wystąpienia plagiatu, ponieważ spora część pracy jest wówczas niepowtarzalna, unikatowa. Niestety, pisanie prac z pielęgniarstwa z częścią badawczą, dla wielu studentów wydaje się tak trudne, że rezygnują oni z tego. Decydując się na pracę teoretyczną z pewnością zwiększa się ryzyko wystąpienia plagiatu. 

 

Opracowano na podstawie:

 Zaczyński W., Poradnik autora prac seminaryjnych, dyplomowych i magisterskich, Wydawnictwo ŻAK, Warszawa, 1995, 

Muszyński H., Wstęp do metodologii pedagogiki, Wydawnictwo PWN, Warszawa, 1970, 

Pisanie prac z pielęgniarstwa – jakie badania sprawdzą się najlepiej?, https://edu-pomocnik.pl/pisanie-prac-z-pielegniarstwa-%E2%80%93-jakie-badania-sprawdza-sie-najlepiej